eTwinning – prezentacja szkoły z Rumunii, Jordanii

JORDANIA

Nocleg pod gwiazdami w obozie Beduinów? Proszę bardzo! Jeśli tylko wybierzesz się do Jordanii.

Czeka tam tez pradawne skalne miasto Petra, starożytny teatr rzymski, a dla relaksu po zwiedzaniu możesz wybrać się nad Morze Martwe, w którym będziesz bez wysiłku unosił się na powierzchni, np. czytając książkę jednocześnie.

A to z powodu największego na świecie zasolenia (340g na litr). Możesz tez wybrać egzotyczna plaże nad Morzem Czerwonym, Berenice Beach w Aquaba.

Jordania to kraj tak inny od naszego! Jego nazwa pochodzi od rzeki Jordan. Jest to kraj arabski, którego dużą jego część zajmują tereny pustynne i tylko północno-zachodnia część ma dobre warunki do osadnictwa. Niedobór wody to główny problem tego kraju. Średnie temperatury latem to powyżej 30 stopni. Dlatego może lepiej odwiedzić ten kraj wiosną lub jesienią.

Wszystkie informacje pochodzą z prezentacji naszych kolegów i koleżanek z projektu eTwinning. Nasze kolejne spotkanie (to już czwarte!) odbyło się 2 czerwca. Spotkaliśmy się, aby poznać następne dwie szkoły. Pierwsza a nich znajduje się w Jordanii (w projekcie mamy 2 szkoły z tego kraju), a druga w Rumunii.

Nasza druga szkoła partnerska z Jordanii, Rakeen Secondary school for girls,  jest szkołą tylko dla dziewcząt. Mieści się na północ od miasta Al – Karak, będącego stolicą muhafazy Al – Karak. Muhafaza to jednostka podziału administracyjnego w wielu krajach arabskich. Samo miasto natomiast kojarzone jest wyprawami Krzyżowców.

Szkoła dla dziewcząt kształci uczennice od klasy 4 aż po klasy szkoły średniej. Naucza się tam przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Wiele dzieci pomaga w pracy rodziców, np. przy obsłudze ruchu turystycznego.

Tymek zapytał naszych partnerów o ulubione jedzenie – jest to potrawa z ryżu, mięsa i jogurtu. Mateusz natomiast był ciekaw, jakie są popularne sporty w Jordanii – piłka nożna i koszykówka.

RUMUNIA

Od gorącej pustynnej Jordanii przenieśliśmy się do kraju o zbliżonym klimacie do naszego. I tu pojawiły się nasze pierwsze skojarzenia kiedy zobaczyliśmy mapę z podziałem administracyjnym kraju. Z czym kojarzy Wam się Transylwania? Odpowiedź za chwilę ?

                Rumunia to naprawdę piękny i niepowtarzalny kraj. Należy do kultury zachodniej, jednak widoczne są tu wpływy bizantyjskie i tureckie, z uwagi na bliskość tych kultur.

Do Rumunii warto wyjechać na letni wypoczynek, zachęca nas Morze Czarne i 3500 jezior leżących na terenie kraju. Ponadto wodospady, w tym jeden z najpiękniejszych na świecie (Wodospad Bigar, położony w rejonie Caras Sewerin w Rumunii, został uznany przez prestiżowy portal „The World Geography” za jedną z najrzadszych formacji naturalnych na świecie), góry, lasy, przyroda.

Dla miłośników zwiedzania zamki, kościoły, uzdrowiska…. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli chodzi o rumuńską kuchnię, nasi koledzy jako najbardziej znane danie wskazali … gołąbki. Pojawiają się one w naszych spotkaniach dość często. Okazuje się, że to jest to dość popularne danie w wielu krajach europejskich.

Z prezentacji zapamiętaliśmy też Drogę Transfogarską, jedna z kultowych tras tego kraju. Wije się w malowniczych górach, na jej trasie znajdują się liczne mosty, wiadukty i tunele. Liczy prawie 900km, ale wystarczy przejechać nawet niewielki odcinek, aby móc podziwiać piękne widoki.

Na koniec wróćmy do Transylwanii. To chyba najciekawsza część Rumunii. Pięknie położona w malowniczych Karpatach, ma wiele do zaoferowania turystom. Nam kojarzy się z legendarną postacią Draculi.

Dziękujemy naszym kolegom i koleżankom z Jordanii i Rumunii za ciekawe opowieści o ich pięknych krajach.

 

Szkolni koordynatorzy:

Małgorzata Jędrzejewska

Karolina Wiłkość