eTwinning – prezentacja szkoły z Chorwacji, Turcji

Na naszym ostatnim spotkaniu poznaliśmy dwa ostatnie kraje partnerskie. Pierwszy z nich, to bardzo popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków i zapewne wielu z Was miało okazję wypoczywać na pięknych gorących plażach Adriatyku.

Nasi koledzy przedstawili nam kilka miejsc będących dumą ich kraju, w tym: Park Narodowy Jezior Plitwickich, wyspę Istria, na której mieści się rzymski amfiteatr, pałac Dioklecjana w Splicie, starówkę w Dubrowniku oraz  zamek w Trakoscan. Oprowadzili nas tez po swojej szkole. W czasie spaceru wysłuchaliśmy wywiadów  z kilkoma nauczycielami.

Na zakończenie zagraliśmy w grę Kahoot, w której nasi uczniowie świetnie sobie radzili.

Kolejną, już ostatnią częścią naszego projektu była prezentacja drugiej szkoły tureckiej mieszczącej się w Antalya. Jest to obszar w Turcji, a także piąte pod względem ilości mieszkańców1) miasto.

Antalya również słynie z pięknych naturalnych krajobrazów: plaż, wodospadów a także zabytków historycznych.

Naszą uwagę przykuło miejsce nazywane Chimera lub Yanartas. Płonie tu wieczny ogień – płomienie wydobywają się ze szczeliny skalnej i osiągają nawet do pól metra wysokości. Miejsce to znane jest już od 2500 lat. Mogło ono być inspiracją do powstania mitu o Chimerze – potworze ziejącym ogniem.

Drugą ciekawostką jest historyczne miasto Safranbolu, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto to wzbogaciło się na handlu szafranem, najdroższej przyprawie świata. Jego cena za 1g jest porównywalna do ceny złota. Mieszkańcy „Miasta Szafranu” mogli sobie pozwolić na posiadanie dwóch domów – letniego i zimowego. W Safranbolu mieszkali zimą, z uwagi na bardzo wysokie temperatury latem.

Na zakończenie wspomnijmy o Efezie.  To starożytne miasto, w którym znajdziemy ruiny świątyni Artemidy –  jednego z siedmiu cudów świata. Najlepiej zachowany zabytek to Wielki Teatr, pochodzący z I wieku, jest zarazem największą atrakcją Efezu. Ze średnicą 130 metrów oraz 66 rzędami siedzeń może pomieścić 25 tysięcy widzów.

Dziękujemy kolegom i koleżankom z Chorwacji i Turcji za przedstawienie nam swoich krajów. Marzymy o tym, aby kiedyś zwiedzić je osobiście.

 

Szkolni koordynatorzy

Małgorzata Jędrzejewska

Karolina Wiłkość