eTwinning – prezentacja szkoły z Macedonii

Poznajemy Macedonię – eTwinning.

 Здраво – czyli ‘cześć’. Tak przywitali nas partnerzy z Macedonii, pięknego kraju leżącego na południu Europy. Poznawanie kraju rozpoczęliśmy od rodzinnego miasta naszych partnerów – Makedonski Brod. W jego pobliżu znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych regionu – Jaskinia Pesna Jaskinia słynie z ogromnych rozmiarów, wejście o wysokości 30m, wnętrze 16x52m. Według legendy jaskinia była domem Pesny, siostry macedońskiego króla Marko. A jeśli wolisz otwarte przestrzenie, to idealnym miejscem na  relaks w pobliżu jest Jezioro Kozjak. Otoczone malowniczymi górami, miejsce to może spełnić niemal każdą zachciankę – możesz pływać, opalać się nad wodą, chodzić po górach, jeździć rowerem i wreszcie podziwiać piękną przyrodę.Poznaliśmy też miejsca w Macedonii wpisane na listę UNESCO. Pierwszym z nich jest perła Bałkanów – jezioro Ohrid – najstarsze i najgłębsze w Europie. Kolejne to Krushevo – miasto położone wysoko w górach, szczególnie przyciąga turystów zimą. I wreszcie kolejne dwa piękne jeziora – Prespa i Dojran. Z powstaniem ostatniego z nich też związana jest legenda – Dojrana to piękna dziewczyna, która nie chciała poślubić Turka. Odebrała sobie życie skacząc do wybijającego w dolinie źródła. Woda pochłonęła jej ciało. Ale natura nie mogła pogodzić się ze śmiercią dziewczyny. W ramach odwetu i zemsty wody ze źródła zaczęły zalewać całą dolinę , co w krótkim czasie doprowadziło do powstania malowniczego jeziora. Zwane jest Dojran, na cześć pięknej Dojrany.Na zakończenie poznaliśmy kuchnię macedońską. I kolejny raz na stole pojawiły się gołąbki (pamiętacie Warak Enab – jordańską wersję zawijaną w marynowane liście winogron?). W Macedonii ‘gołąbki’ są takie jak nasze – kapusta, ryż i mięso. I jeszcze jedna tradycyjna potrawa Tavce Gravce – czyli zapiekana fasola – to danie tradycyjnie jadane w piątki. Nie zapomnijmy o popularnej paście paprykowej Ajvar. Jej przygotowanie domowym sposobem to cały dzień pracy, ale naprawdę warto.Dziękujemy naszym partnerom z Macedonii za przedstawienie nam swojego pięknego kraju. 

Szkolni koordynatorzy

Małgorzata Jędrzejewska

Karolina Wiłkość