„Żeby Polska była Polską”

12 listopada w Zespole Szkół w Tulcach z okazji Święta Niepodległości odbyła się uroczysta akademia. Dzieci z klasy IIB i IIC zaprezentowały program artystyczny upamiętniający ciężkie czasy, kiedy Polska  na 123 lata zginęła z map świata. Część artystyczną zapoczątkował taniec patriotyczny  w wykonaniu dzieci klas IIC oraz IIIA przygotowany przez Panią Agnieszkę Socha – Szymczak. Następnie uczniowie wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.  Dzieci klas drugich  recytowały wiersze,  śpiewały  pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii o czym wspomniały uczennice klasy VIIIB. Po akademii klasy II i III wraz z wychowawcami udały się na cmentarz, aby uczcić pamięć walczących za Ojczyznę. Przy tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich, oddając im hołd, przedstawiciele klas zapalili znicze. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”. 
Wisława Szymborska

B. Weigel, J. Fogt