Talenty literackie i plastyczne są wśród nas…

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji w ZS w Tulcach zorganizowaliśmy wieczór poetycko-plastyczny „Przyroda w sztuce”.

Z tej okazji zadebiutowała uczennica klasy 6a – Maria Kolpak w książce „Wakacyjny pamiętnik jedenastolatki”. Z tej okazji uzdolnieni plastycznie uczniowie wystawili swoje prace, które po dziś dzień można podziwiać w holu szkoły. Z tej też okazji uzdolnieni poetycko uczniowie recytowali wiersze o przyrodzie. Poprzez muzykę w wykonaniu młodych muzyków docieraliśmy w głąb poezji, która przenika nasze życie, czyniąc je bardziej wartościowym.

 

Nasze spotkanie było zagłębieniem w świat sztuki słowa, prawdziwą nauką wrażliwości, szczerości, prostoty, zaciekawienia i podziwu dla świata, który w swoich lirykach opisywali m.in. ks. Jan Twardowski, Jan Kochanowski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, uczennica ZS w Tulcach – Maja Muzalewska. W dzisiejszych czasach ważne jest wyrażanie uczuć na papierze. Poezja teatralizuje naszą egzystencję, skłania do głębokiej refleksji, która towarzyszy nam podczas każdego czytania wiersza. Nadaje życiu całej palety barw – od melancholijnych, poprzez pełne goryczy, aż do tych przepełnionych radością i słońcem, i wydobywa z niego to, co najcenniejsze, znane od zarania dziejów, aczkolwiek często nieuświadamiane. Tego wieczora „przemierzyliśmy” razem z młodymi poetami i młodymi plastyczkami tysiące mil do świata pełnego wartości uniwersalnych…

W tym dniu szczególnym dla Marysi, liryki pełne dziecięcych wyobrażeń o świecie wprowadziły naszych Szanownych Gości w głąb niezwykłych doznań ujętych w prostych słowach… Razem dotarliśmy do miejsc, o których nie śniło się nawet filozofom… Takie inne, niecodzienne spojrzenie uczniów na rzeczywistość, ich własne smutki i dokonywane każdego dnia odkrycia, ubrane w słowa, mogą być wspaniałą lekcją dla dorosłych, którzy już dawno opuścili magiczną krainę iluzji i marzeń.

Ten wieczór poetycko-plastyczny był zatem niezapomnianym spotkaniem z poezją i prozą, która jest jak „teatr na wietrze”. Korzystając z okazji, pragniemy serdecznie podziękować Uczniom kl. 6a i 4c oraz Ich Rodzicom za pomoc w organizacji tego wieczorku, a Marysi życzymy jeszcze wielu tak dobrych występów, jak ten. Mamy nadzieję, że to jedynie wstęp do wyjątkowej przygody, pełnej liryzmu i dźwięków literatury współczesnej.

Jak napisała do nas w korespondencji Pani Katarzyna Grajewska – zastępca dyrektora Teatru Animacji w Poznaniu: „Ogromne podziękowania za ten piękny prezent – pamiętnik Marysi – przekazuję wszystkim dorosłym  – Rodzicom, Nauczycielom, a szczególnie Pani Monice Więckowskiej – za mądrą opiekę nad wrażliwością i wyobraźnią dzieci”.  

           

M. W.