Spotkanie z niezwykłymi ludźmi

Spotkanie z ciekawymi ludźmi

Niecodzienne spotkanie z niezwykłymi ludźmi w ramach Programu 

Profilaktyczno-

Wychowawczego w ZS w Tulcach

 

W dniu 10 września w hali sportowej w Zespole Szkół w Tulcach zagościliśmy niezwykłego człowieka – Pana Jacka Musiatowicza i jego syna – Michała Musiatowicza.

Młodzież naszej szkoły, począwszy od szóstoklasistów, wzięła udział w spotkaniu, którego celem była opowieść Pana Musiatowicza o tym, jak można przeciwdziałać złu; co zrobić, by przestrzec przed zgubnymi wpływami używek. Gość zwrócił uwagę na coraz częstsze wśród młodych ludzi zachowania agresywne oraz zgubny wpływ Internetu.

W bardzo nietypowy sposób pan Jacek starał się pokazać młodzieży, w jaki sposób różnego rodzaju uzależnienia (alkohol, narkotyki, dopalacze) mogą zniszczyć ludzkie życie. Szczególnie cenne było przywoływanie własnych doświadczeń. Podkreślał, że jeśli ktoś już raz się od czegoś uzależni, musi później bardzo uważać i pracować nad sobą w taki sposób, żeby z tego nałogu mieć siłę wyjść. Często w swoich wypowiedziach odwoływał się do wiary i do poezji ks. Jana Twardowskiego, którego określił jako „wielkiego człowieka ludzi pogubionych”.

Wiele mówił o tym, co nadaje prawdziwy sens życiu, o wdzięczności w stosunku do swoich rodziców, o byciu dobrym człowiekiem. W ciekawy sposób mówił również o trudnych chwilach w życiu; wtedy to jesteśmy słabi i wówczas sięgamy po różne używki. Ale  w najtrudniejszym dla niego momencie życia to wiara w Boga i modlitwa pomogły mu przetrwać te najtrudniejsze momenty, bo tak jak śpiewa w jednej ze swoich piosenek:

„I tylko Ty mnie, słodki Boże, w opiece swojej zawsze miej,

kilka serc otworzyłem być może, być może otworze jeszcze… kilka serc”.

Poprzez takie spotkania w młodzieży budzi się refleksję na temat tego, że nie warto eksperymentować z różnymi używkami. Należy w sposób mądry i odpowiedzialny kierować tak swoim życiem, by być szczęśliwym i nie zbaczać na drogę zła.

Na koniec trzeba dodać, że pan Jacek jest poetą i muzykiem, który zdobył wiele nagród w festiwalach i konkursach poezji śpiewanej.  Syn – Michał, gitarzysta – to uczestnik 10. edycji programu Must Be The Music. W 1997 r. pan Jacek otrzymał nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej za wybitną osobowość twórczą. Jest też autorem m.in. muzyki do filmu „Historia Istotnej Victorii” – filmu o AIDS, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie. Od kilkunastu lat jest zaangażowany w pracę na rzecz profilaktyki.