Spotkania z ciekawymi ludźmi

Rzecz o Władysławie Kamińskim – pilocie RAF-u z czasów II wojny światowej….

Niezwykłe spotkanie z Panem Andrzejem Kamińskim – w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi w ZS w Tulcach

W dn. 30 listopada 2018 r. uczniowie klas ósmych i gimnazjalnej spotkali się z bratem Pana Władysława Kamińskiego. Pan Andrzej – nasz Gość, jest dziadkiem trojga dzieci uczęszczających do naszej szkoły, stąd tym bardziej była to niezapomniana lekcja historii…

Pan Andrzej z pasją opowiadał o swoim bracie – Władysławie, biorącym  udział w polskiej wojnie obronnej 1939 rokoraz w walkach o Anglię w 302 Dywizjonie Myśliwskim, w którym walczył prawie do końca wojny.

Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia postaci: tego, że pan Kamiński chodził do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie,  którą ukończył w 1931 roku. Podjął studia na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego, ale każdą wolną chwilę poświęcał lotnictwu. Odbywał loty treningowe i był szefem pilotów w Aeroklubie Poznańskim. Za swoje zasługi dla Polski został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie Medalem Lotniczym i odznaczeniami angielskimi RAF.

Z tej przepięknej lekcji historii z ust Pana Andrzeja usłyszeliśmy ważne, nieznane nikomu dotąd, informacje o Panu Władysławie. Mogliśmy obejrzeć kopie ważnych dokumentów z życia Pana Władysława.  

Wiedzy, którą nabyliśmy podczas spotkania z Panem Andrzejem nigdy nie zapomnimy, bo jak pisała 
Trudi Canavan: „Bohaterowie mają to do siebie, że ich moc wzrasta w miarę powtarzania opowieści”.

M. W.