Projekt eTwinning – pierwsze spotkanie.

Czy wiesz, gdzie można wypoczywać w Turcji? Jakie są ulubione miejsca spędzania wolnego czasu?  Z czego słynie Kapadocja? Jak wygląda szkoła turecka?

Uczniowie klasy dwujęzycznej naszej szkoły mieli okazję poznać odpowiedzi na te pytania, jak też dowiedzieć się o wiele więcej o Turcji i ulubionych miejscach letniego wypoczynku z „pierwszej ręki”, czyli od uczniów szkoły NEVSEHİR BAHCESEHİR COLLEGE z Kapadocji w Turcji.

A to wszystko dzięki uczestnictwu naszej szkoły w programie eTwinning.

Czym jest eTwinning?

To społeczność gromadząca szkoły z Unii Europejskiej, a także dodatkowo z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Program daje możliwość współpracy również z partnerami biorącymi udział w eTwinning Plus – są to placówki z krajów znajdujących się w sąsiedztwie z Unią Europejską – Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Tunezja, Ukraina, Jordania i Liban.

Program eTwinning to unijny projekt, który ma na celu łączenie  szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Szkoły, które biorą udział w programie nazywane są bliźniaczymi – stąd też nazwa programu.

Szkoły współpracujące w ramach opracowanego przez siebie projektu korzystają z internetu do prowadzenia swoich działań: spotkań, prezentacji, filmów, e-booków i wielu innych.

Dzień Europy i Dzień eTwinning.

Świętujemy corocznie w dniu 9 maja. W tym roku to równocześnie jest to finał Kampanii Wiosennej pod hasłem Świętuj różnorodność.

Pierwsze spotkanie.

Pierwsze spotkanie w ramach naszego projektu – „Summer Holidays in My Country” odbyło się online 6 maja 2021. W projekcie uczestniczą szkoły z Turcji, Macedonii, Chorwacji, Rumunii, Jordanii i nasza. Każda szkoła ma za zadanie zaprezentować kolegom i koleżankom z innych krajów swoją szkołę, swój kraj, miejsca letniego wypoczynku oraz miejsca wpisane na listę zabytków Unesco.

Uczniowie szkoły tureckiej pokazali nam film o swojej szkole oraz o ciekawych miejscach w swoim kraju. Zaprezentowali też ulubione miejsca wakacyjne, typowe jedzenie tureckie (szkoda, ze tylko na monitorze☹). Mieliśmy okazję zadać im pytania i przy okazji szkolić swój angielski i umiejętności komunikacyjne.

Przewidziane są też spotkania dodatkowe, np. najbliższe będzie dotyczyło tak ważnego dla nas wszystkim tematu, jakim są zmiany klimatyczne. Ale o tym następnym razem.

Tu możesz odwiedzić naszą szkołę partnerską:

https://bahcesehir.k12.tr/tr/ 

 

Koordynatorzy szkolni:

Małgorzata Jędrzejewska

Karolina Wiłkość